Zahraničie

Tragédia na Slopes: Lavínová Pohroma Zabíja Slováka, Zraneného V Talianskych a Rakúskych Alpách

KLAGENFURT – V dramatickom vývoji udalostí v rakúskych Alpách prišiel v nedeľu o život 40-ročný Slovák, ďalší bol vážne zranený po tom, čo ich pri lyžovačke na ľadovci Mölltaler Gletscher v Korutanoch zasiahla lavína. Táto tragédia poukazuje na nebezpečenstvo, ktorému čelia lyžiari mimo zjazdoviek.

Podľa APA, lavína, ktorá udeľuje osudný úder, zasiahla dvoch mužov vo veku 33 a 40 rokov vo výške približne 2 700 metrov nad morom. Mladší z dvojice mal šťastie, keďže ho lavína nezavalila úplne, a tak sa mu podarilo po hodine uniknúť a privolať pomoc. Záchranárskej službe sa však nepodarilo zachrániť staršieho muža, ktorého našli dva metre pod snehom, jeho život sa nedal obnoviť.

Výlet do hôr sa pre jedného z nich stal osudným. Na mieste zasahovala horská služba, alpskí policajti, pátracie psy a vrtuľníky. Záchranné tímy boli na mieste so všetkým, čo potrebovali, ale pre jedného muža už bolo neskoro. Obaja slovenskí turisti boli vybavení lavínovým vysielačom a airbagom, ale to im nestačilo na záchranu života.

Táto tragédia prichádza v závese podobnej udalosti v talianskych Alpách, kde lavína pri hraniciach so Švajčiarskom si vyžiadala životy dvoch turistov. Lavína sa spustila vo výške približne 2200 metrov v masíve Formazza, v talianskom regióne Piedmont, uviedol hovorca talianskej horskej záchrannej služby Federico Catania.

Tieto tragédie sú bolestivým pripomenutím rizík spojených s horskými športami, najmä pri pohybe mimo zjazdoviek. Zdôrazňujú potrebu dodržiavania bezpečnostných opatrení a rešpektovania horského prostredia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *